fbpx

Buła

była

Buła odeszła w ośrodku w Wietrzychówku w 2015 roku.

 

Historia:

Pamiętacie kiedy byliście mali i wierzyliście w bajki, kiedy  wyobrażaliście sobie, że spotkacie księcia czy księżniczkę, wasze życie  będzie wspaniałe, a u jego schyłku będziecie otoczeni miłością i  szacunkiem ? Być może mała Buła też pamięta jak była mała. Być może  wyobrażała sobie, że spotka małą dziewczynkę, na jaką zasługuje każdy  mały kucyk, która będzie jej plotła grzywę i ogon i podtykała pod chrapy  coraz to pyszniejsze smakołyki. Być może wyobrażała sobie, że w  chwilach gdy jej mała dziewczynka będzie zajęta, Bułka będzie brykała po  soczystej trawie ze swoimi końskimi przyjaciółmi i wygrzewała się w  ciepłych promieniach słońca. Ale jak to jest często, życie brutalnie  weryfikuje marzenia.
Bułka stoi uwiązana w obórce u handlarza.  Jest już stara i schorowana. Nie ma ani małej dziewczynki, ani końskich  przyjaciół. Choć Bułka całe życie woziła na swoim grzbiecie małe  dziewczynki, żadna jej nie pokochała na tyle, żeby wybrać spośród  milionów kucyków właśnie ją. Bo Bułka nie jest najładniejszym konikiem  na świecie, nie ma pięknej grzywy, ani puszystego ogona, a jej matowa  sierść jest już mocno przyprószyła siwizna. Bo Bułka wyglądem przypomina  konia pociągowego, choć wzrostu ma niewiele ponad metr.
Skąd  Bułka znalazła się w tej obórce, możemy się tylko domyślać. Jak  większość starych czy schorowanych koni, które nie mogą już na siebie  pracować, została sprzedana na ubój, bo na samym końcu dla takich koni  zamiast szacunku i miłości, jest śmierć. Bo na tej śmierci można jeszcze  zarobić. I przestają być ważne lata jakie Bułka przepracowała dla  swojego właściciela i znika już szansa, że jakaś mała dziewczynka  wypatrzy właśnie ją – Bułkę wśród wszystkich kucyków na ziemi.
Bułkę  możemy uratować. Możemy na końcu jej drogi podarować jej choć namiastkę  tego, na co być może całe życie czekała, o czym marzyła. Choć nie  wrócimy jej młodości i zdrowia, możemy otoczyć ją miłością i szacunkiem na jaki zasługuje również każdy mały kucyk. Musimy tylko do końca września zapłacić za jej życie 1200 zł. Potrzebne są też środki na transport i leczenie Buły.

Categories :

Languages »