fbpx

Cyranajka

cyranejkaCyrenajka urodziła się w państwowej stadninie, gdzie przeżyła większość swojego życia, jako koń sportowo-rekreacyjno-hodowlany. Uczestniczyła w zaprzęgach czterokonnych, uczyła sztuki jazdy wielu jeźdźców, rodziła źrebaki. Gdy stwierdzono, że jest już jałowa i nie da więcej źrebiąt, postanowiono się jej pozbyć.

Nie wiadomo jakby skończyła, gdyby nie pojawił się chętny do jej odkupienia. W nowej stajni Cyrenajka szybko przejęła przewodnictwo w stadzie. Odzyskała wigor, zdrowie i stała się naprawdę szczęśliwym koniem. Po przeprowadzonej kuracji (jak się okazało miała ciężkie zapalenie dróg rodnych) urodziła jeszcze troje zdrowych, pięknych źrebiąt! Niestety gdy z powodu wieku (25 lat) nie została już zaźrebiona, stado odrzuciło ją jako starą i niepotrzebną klacz.

Cyrenajka z dnia na dzień traciła na wadze, sama się głodząc. Unikała towarzystwa koni, podupadła psychicznie. Właściciel robił wszystko aby ją ratować. Po kolejnej wizycie weterynarza padł wyrok, albo ją odłączy od stada albo za trzy dni klacz padnie. I tak stara Cyrenajka trafiła do Fundacji.

Po tygodniu klacz odzyskała humor, a przede wszystkim przewodnictwo w nowym stadzie. Była mądra i sprawiedliwa. Nic nie działo się bez jej udziału. Jeżeli wybuchały spory w stadzie, była pierwsza i karciła te konie, które wywołały konflikt. Młodym klaczom pomagała opiekować się źrebiętami. Źrebięta z kolei uczyła życia w stadzie zgodnie z hierarchią.

W nocy 21 marca 2005 roku Cyrenajka odeszła. Była wspaniała i choć życie jej nie rozpieszczało, swoim ciepłem i spokojem wpływała kojąco nie tylko na inne konie, ale także na ludzi.

Categories :

Languages »