fbpx

Interwencja w Mini Kucykowe Ranczo

Do Fundacji wpłynęły liczne zgłoszenia o złym traktowaniu kucyków w Rawie Mazowieckiej. Internauci żywo reagowali na zamieszczone w sieci zdjęcia “ujeżdżania” maluchów. Wczoraj skontrolowaliśmy sytuację na miejscu.

Na posesji nie przybywał żaden koń. Z tyłu domu widoczna była mała stajenka i mini wybieg. W stajni świeża słoma, wybieg mały ale schludny. Kilka posesji dalej znaleźliśmy dwa kuce, gniadego wałacha i srokatego ogierka. Okazało się, że przebywają u sąsiada na wypasie. Stan odżywienia koni dobry, stan kopyt zadowalający. Wg. oświadczenia sąsiada właściciele przyprowadzają kucyki codziennie aby miały dostęp do świeżej trawy. Kuc gniady ma trzy lata, srokaty wg. oświadczenia opiekunów również. Kościec i stopień rozwoju ogierka wskazują na znacznie niższy wiek, nie przekraczający dwóch lat.

W sąsiedniej wsi odnaleźliśmy kasztanową kuckę, stan odżywienia dobry, stan kopyt zadowalający, podejrzenie zarobaczenia. Kucynka należała do osób, których dotyczyło zgłoszenie, w chwili obecnej została przekazana pod opiekę innej rodzinie. Wg. oświadczenia opiekunów ma od roku do dwóch lat. Stan kośca i ogólny rozwój wskazują na wiek ok. jednego roku.

Brak dokumentów uniemożliwia potwierdzenie danych dotyczących wieku srokatego ogiera i kasztanowej kucki. Właściciele kucyków pojawili się w trakcie kontroli. Okazali sprzęt, który wykorzystywali do jazdy na koniach, zapasy siana i dokumenty gniadego wałacha. Tłumaczyli, że ich postępowanie wynikało z niewiedzy. Przyznali, że użytkowali wszytskie konie, oświadczając jednocześnie, że srokatego ogiera oraz kuckę sporadycznie. Poinformowali inspektorów, że od kilku tygodni nie użytkują już dwóch mniejszych kucy ponieważ internauci wyjaśnili im, że nie jest to właściwe postępowanie.

Sytuacja, którą zastaliśmy na miejscu jest bardzo skomplikowana. Właściciele traktowali kuce nieodpowiednio, co udokumentowali zdjęciami i filmami. Nie mają wiedzy ani umiejętności by zajeżdżać konie i sprawować nad nimi opiekę. Jednak stan zdrowia kucy i warunki utrzymania w dniu kontroli nie pozwalał na odbiór w trybie art. 7.3 Ustawy o Ochronie Zwierząt. Właściciele zostali pouczeni, dostali informację, że dalsze wykorzystywanie tak młodych koni do pracy, przeciążanie niewielkich kucy jest przestępstwem. Rozważają sprzedanie dwóch mniejszych kucy (zostali poinformowani o konieczności wyrobienia koniom paszportów). Będziemy na bieżąco monitorować sytuację na miejscu. Dalsze kroki prawne i decyzję podejmiemy w ciągły kilku najbliższych dni, po kontakcie z władzami gminy oraz inspekcją weterynaryjną.

Dostajemy bardzo dużo zgłoszeń dotyczących niewłaściwego traktowania kucy. Za każdym razem powtarza się ten sam scenariusz. Ludzie kupują kucyki dla dzieci, nie posiadają do nich dokumentów, nie wiedzą w jakim są wieku. Nie potrafią się końmi zajmować. Traktują je jak zabawki. Po raz kolejny apelujemy – KUC TO KOŃ. Zwierzę, które wymaga opieki doświadczonej osoby oraz znacznych środków finansowych. Jazda konna wymaga umiejętności i wiedzy. Konie nie zostały stworzone by nosić ludzi na swoim grzbiecie, nie jest to dla nich zachowanie naturalne! Nie wystarczy mieć konia i sprzęt by jeździć konno. Do tego niezbędna jest wiedza, doświadczenie i odpowiedni wierzchowiec! Większość kucy jest zbyt mała by na nich jeździć, a nawet jeśli jest to możliwe dotyczy tylko małych dzieci. Wasze pociechy szybko rosną, koń zaś nie. Kuc szybko zacznie być zbyt mały dla dziecka. Zanim ktoś zdecyduje się na zakup konia powinien odwiedzić fundację, przeczytać książki, skorzystać z odpowiednich szkół jazdy. Konie żyją 30 lat! Opieka nad tym zwierzęciem to decyzja na prawie pół ludzkiego życia.

Zdjęcia (klik)

Categories :

Languages »