fbpx

Kuc Karino i jego 13-letnia “opiekunka”

DSC_0013Do Fundacji Pegasus wpłynęło zgłoszenie dotyczące 1,5 rocznego kucyka, ogierka, który nie ma zapewnionej prawidłowej opieki. Głównym problem było nieprawidłowe ujeżdżanie zbyt młodego konia przez jego niedoświadczoną 13-letnią opiekunkę. W dniu 16.10.2015r. udaliśmy się do miejsca przebywania zwierzęcia. Udało się zawrzeć porozumienie z rodziną sprawującą opiekę nad Karino. Został on przewieziony do współpracującej z Fundacją stajni, a w najbliższych dniach trafi do jednego z naszych ośrodków.

Sprawa kucyka zelektryzowała facebookowiczów, powstały liczne wydarzenie i strony dotyczące Karino i jego 13-letniej opiekunki, która jeździła na nim pomimo braku doświadczenia, zbyt młodego wieku zwierzęcia (konie zajeżdża się w wieku ok. 3 lat) i jego niewielkich rozmiarów. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło do Fundacji ok. 2 tygodni temu. Udzieliliśmy osobie zgłaszającej wsparcia i poinformowaliśmy ją jakie może podjąć kroki by pomóc zwierzęciu. Gdyby działania nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, poprosiliśmy o ponowny kontakt.
W piątkowy wieczór wpłynęło do nas pełne zawiadomienie. Zapoznaliśmy się ze specyfiką sprawy i natychmiast postanowiliśmy pojechać na kontrolę do miejsca, w którym był przetrzymywany kucyk. Na miejscu przeprowadziliśmy wywiad środowiskowy i skontrolowaliśmy warunki utrzymania zwierzęcia. Kucyk wykazywał agresję, przebywał w boksie nieprzystosowanym do przetrzymywania koni, ale był w dobrej kondycji fizycznej.

Właściciele od początku wykazywali dobrą wolę i współpracowali z inspektorami. Przyznali, że nie są w stanie zapewnić prawidłowej opieki weterynaryjnej i behawioralnej 1,5 rocznemu kucykowi, który w lutym (na prośbę psychologów i pracowników socjalnych) został zakupiony dla ich 13 letniej córki. Sytuacja przerosła dziewczynkę i jej rodzinę, zabrakło wiedzy i doświadczenia w opiece nad takim zwierzęciem. Zarówno nastolatka jak i jej mama zgodziły się, by Karino trafił do ośrodka Fundacji Pegasus, gdzie będzie miał zapewnioną odpowiednią opiekę i socjalizację.
Okoliczności ujawnione w trakcie kontroli wskazują, że nieprawidłowa opieka nad kucem była spowodowana brakiem wiedzy i doświadczenia. Fundacja odstępuje od zgłoszenia możliwości popełnienia przestępstwa, gdyż zachowanie nastolatki i jej rodziców nie wyczerpuje znamion świadomego znęcania się nad zwierzętami. Ich postawa wobec konia podczas interwencji wskazuje na dobrą wolę i pozytywny stosunek do zwierząt. Rodzina dziewczynki zobowiązała się do nie kupowania ani nie przyjmowania żadnego konia w przyszłości.

Zostaną podjęte odpowiednie kroki by nastolatka w przyszłości nie popełniła tego typu błędów. Ona sama wykazała skruchę i przyznała, że jej zachowanie wobec Karino było nieprawidłowe. Chce nauczyć się jak prawidłowo zajmować się zwierzętami. Wyraziła chęć przyjazdu jako wolontariusz do ośrodka fundacji by nauczyć się jak zajmować się końmi, dowiedzieć więcej o ich potrzebach i charakterze. Mamy nadzieję, że podczas wakacji uda się zorganizować edukacyjny wyjazd dla dziewczynki do Musuł/Wietrzychowa.

Udzieliliśmy już niezbędnej pomocy zwierzęciu lecz interwencja pociągnie za sobą kolejne działania. Mamy zamiar podjąć współpracę ze szkołą nastolatki, której wychowankowie od kilku dni żyją informacjami z internetu. Chcemy wyjaśnić im sytuację, opowiedzieć o prawach i ochronie zwierząt.

************************************
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc dla Karino! Szczególne podziękowania dla rozsądnych osób zgłaszających interwencję, które przygotowały pełen materiał dowodowy i zadbały o każdy aspekt sprawy. Dziękujemy Stajni Stokrotka za pomoc w nocnym transporcie Karino w bezpieczne miejsce – konie w potrzebie zawsze mogą liczyć na wasze wsparcie!

Sprawę przedstawili dziennikarze TVN UWAGA

Reportaż (klik)

 

Categories :

Translate »