fbpx

Leszno

i12Pod koniec czerwca 2006 roku wolontariusze Fundacji PEGASUS wraz z przedstawicielką Urzędu Gminy w Lesznie interweniowali w prywatnej stajni znajdującej się na terenie gminy. Na mocy decyzji burmistrza konie zostały czasowo odebrane właścicielom i miały zostać przekazane naszej organizacji. 3 srokate kucyki i siwy arabek były w bardzo złym stanie. Stajnia, w której były przetrzymywane była ciemna i słabo wentylowana, a w boksach zalegała kilkudziesięciocentymetrowa warstwa gnoju.

Zwierzęta nie były regularnie karmione ani pojone, a właściciele zarzekali się, że nie mają obowiązku szczepić, odrobaczać czy dbać o rozczyszczanie kopyt swoich podopiecznych. Nie widzieli również problemu w tym, że pozostawiają arabka uwiązanego na cały dzień w pełnym słońcu bez możliwości schronienia się w cieniu czy napicia wody. Byli oburzeni decyzją burmistrza i naszą obecnością na ich posesji. Zachowywali się wulgarnie i nie chcieli poddać się egzekucji prawa.
Mimo asysty policji i kilkugodzinnych starań naszych wolontariuszy, koni nie udało się odebrać. Jeden z właścicieli popędził je do lasu, twierdząc, że nim burmistrz wydał decyzję o przekazaniu koni Fundacji PEGASUS, on zdążył je wcześniej sprzedać. Mimo próśb o okazanie umowy kupna-sprzedaży zwierząt, nie zostały nam udostępnione żadne dokumenty wskazujące na dokonanie transakcji.
Po ponad roku, w sierpniu 2007 roku, wolontariusze biorący udział w interwencji w Lesznie zostali wezwani na rozprawę sądową. Okazało się, że konie nadal są w posiadaniu dawnych właścicieli. Dopiero pod koniec października skrajnie wygłodzone i zaniedbane kuce i arabek zostały przekazane Fundacji, po czym natychmiast trafiły do kliniki na warszawskim Służewcu. Zwierzęta zostały poddane wszystkim koniecznym zabiegom i po paru tygodniach zostały przewiezione do stajni w Musułach. Do tej pory nie odzyskały jeszcze swojej właściwej masy, choć czują się już znacznie lepiej. Troskliwa opieka naszych wolontariuszy, odpowiednia dieta i nadzór weterynarza sprawiają, że Siwy, Gburek, Apsik i Gapcio czują się już dużo lepiej.

Categories :

Languages »