fbpx

Mała

1495299_877748742257793_3534807488577849498_o04.07.2015

Mała…..odeszłaś tak cicho i tak niespodziewanie. Wczoraj jeszcze wesoło galopowałaś i pilnowałaś swojego stada…dzisiaj już Cię nie ma. Twoje życie nie było usłane różami, przyszłaś do nas przepełniona strachem i agresją. Bałaś się głośniejszych rozmów, energicznych ruchów, zamykania na noc w boksie. Człowiek zrobił Ci wiele krzywd, ale staraliśmy się udowodnić, że może być inaczej, że człowiek może być przyjacielem, towarzyszem, bezpieczeństwem.
Dałaś nam kilka lat na bycie blisko Ciebie, za co Ci bardzo dziękujemy! Już na zawsze pozostaniesz w naszych sercach.
Mała, pędź, pędź co sił na wieczne zielone pastwiska…..tam już na Ciebie czeka pegasusowe stado.

Historia:

Mała przyjechała do Fundacji 14 marca 2011 roku z targu w Skaryszewie. Wyglądała jak mieszanka araba z koniem zimnokrwistym. W Skaryszewie przez kilka godzin stała osowiała na środku ulicy, miała bardzo przerośnięte kopyta i ochwat. Ze względu na maść wzbudzała spore zainteresowanie, ale każdy kto spojrzał na kopyta szedł dalej. Byliśmy jej ostatnią szansą.

Gdy trafiła do ośrodka w Musułach była bardzo agresywna, kuliła uszy na widok człowieka, ustawiała się zadem, próbowała kopać i gryźć lub atakowała z wielką siłą. Każdy głośniejszy dźwięk sprawiał, że się kuliła i uciekała. Prawdopodobnie była bita przez wiele lat, a jej agresja była wywołana strachem przed tym, co może jej zrobić człowiek.

Po przyjeździe do pegasusa zostawiliśmy Małą na jakiś czas w spokoju. Przez pierwszych kilka dni klacz nie była rozkuta ani rozczyszczona. Daliśmy jej chwilę na dojście do siebie i aklimatyzację. Potem korekcja kopyt, odrobaczenia, szczepienia. Spokojem i cierpliwością udało się sprawić, że Mała ponownie zaufała człowiekowi i znacznie zmniejszyła się jej agresja. Opiekunowie koni radzili sobie z nią doskonale, dla gości bywała jednak trudna.
Mała była alfą w dużym musulskim stadzie, rządziła wszystkimi końmi i zacięcie ich broniła. Ze względu na ciężkie przeżycia wymagała ciągłej pracy nad jej psychiką.

Categories :

Translate »