fbpx

Oszawa

oszawaOszawa– klacz, ur. w 1987 roku.

Oszawa była klaczą wielce zasłużoną dla polskiej hodowli koni. Urodziła się w Mosznej, tam też po przebyciu kariery wyścigowej, z której wyszła z uszkodzonym stawem skokowym, wydała na świat wiele źrebiąt. Następnie została kupiona do prywatnej stadniny w Okołach, gdzie kontynuowała karierę matki stadnej.

Do nas trafiła, gdy stadnina zbankrutowała a właściciel chcąc odzyskać zainwestowane pieniądze, zaczął sprzedawać konie innym hodowcom. W przypadku starej, kalekiej Oszawy byłaby to rzeź. I tak klacz trafiła pod naszą opiekę. Klacz przyjechała z ogromną robaczycą, zaniedbana i wychudzona. Jej stan był nie najlepszy. Jednakże po koniecznych
zabiegach weterynaryjnych i odkarmieniu, dołączyła do naszego stada. Tu też odzyskała wigor, zdrowie i cieszyła się ogromną swobodą. Miała swojego “opiekuna” wałacha Scherzo, który nie odstępował jej na krok.

Niestety w 2004 roku, po rocznym pobycie w Fundacji, gdzie nikt nie przypuszczał, że może stać się coś złego, kobyła zaczęła niespodziewanie chudnąć. Jak się okazało, były to pierwsze oznaki starości. Tydzień później zaczęły się kłopoty z sercem i pomimo bardzo intensywnej opieki weterynaryjnej, Oszawa odeszła. Była naprawdę wspaniałym koniem.

Categories :

Languages »