fbpx

Planeta

planetaPlaneta przyjechała do nas z jednej ze stajni pod Krakowem. Miała rozedmę płuc i kłopoty z oddychaniem, nie nadawała się do użytkowania wierzchowego, ze względu na występującą duszność wysiłkową. Mimo, iż na siebie nie zarabiała, była (co rzadko się zdarza) dobrze traktowana i w bardzo dobrej kondycji.

Rozedma płuc to poprzerywane pęcherzyki płucne i zmniejszona powierzchnia oddechowa. Konieczne było przeniesienie jej na trawiaste wybiegi, gdzie nie byłaby narażona na wdychanie pyłu, który zalegając w górnych drogach oddechowych, jeszcze bardziej utrudniał wymianę gazową w płucach. Rozedma jest chorobą nieuleczalną, a brak dbałości o zapewnienie odpowiednich warunków bytowych, może doprowadzić do uduszenia.

Planeta miała nawroty duszności, które nasilały się zwłaszcza w okresie letnim. Klacz była bardzo kontaktowym koniem, który w stadzie umiał wywalczyć swoje miejsce, mimo filigranowej postury. Była towarzyska i nie miała problemów w kontaktach z ludźmi. Planeta odeszła na początku 2007 roku.

Categories :

Languages »