fbpx

Świdno cz. 2

i812 marca 2007 wraz z urzędnikami gminy Mogielnica, policją oraz weterynarzem interweniowaliśmy w prywatnej stajni w Świdnie. Na miejscu zastaliśmy 15 koni różnej płci, rasy i wieku. Zwierzęta były bardzo zaniedbane. Miały długą, matową, posklejaną sierść, liczne rany i otarcia, przerośnięte kopyta, zapadnięte boki. Były apatyczne i bez oporu poddały się oględzinom weterynarza oraz przedstawicieli Fundacji.

Część koni stała w stajni przypominającej biegalnię, dwa w przylegających do niej boksach, pozostałe w stodole. Materiały, z których wykonana była konstrukcja zagrażały zdrowiu zwierząt. Gdzieniegdzie wystawały gwoździe, drzwi zamocowane były na sznurkach, dach zastępowała porwana folia. Konie narażone były na niskie temperatury oraz przeciąg, stały na gnoju, nie miały żłobów ani stałego dostępu do wody. Na podwórku i w biegalni znajdowały się stare, pordzewiałe wanny z resztkami wody na dnie. Konie w stodole poodgradzane były od siebie fragmentami krat oraz deskami powiązanymi sznurkiem. Mieliśmy problem z wyprowadzeniem ich z boksów, ponieważ zalegający gnój uniemożliwiał otwarcie drzwi. Możemy podejrzewać, że dawno nie były wypuszczane. Na podwórzu panował bałagan, brakowało trwałych ogrodzeń, a przy budzie uwiązany był pies równie wychudzony jak konie.

Właścicielka zwierząt nie przedstawiła nam dokumentacji weterynaryjnej. Nie umiała także wyjaśnić dlaczego doprowadziła swoich podopiecznych do takiego stanu. Przyznała, że na posesji zakopane są dwa konie, które padły z niewyjaśnionych przyczyn. Mamy podstawy sądzić, że powodem ich zgonu było zagłodzenie. Na mocy decyzji burmistrza konie zostały jej czasowo odebrane. Przewieźliśmy je do nowego, bezpiecznego domu, gdzie czuwają nad nimi weterynarze i opiekunowie. Jeden z koni – młody ogier musiał natychmiast trafić do kliniki na warszawskim Służewcu. Wszystkie zwierzęta były wycieńczone. Wymagają odkarmienia, odrobaczenia i zaszczepienia. Mamy nadzieję, że otoczone troskliwą opieką, szybko wrócą do zdrowia.
Fundacja PEGASUS, która interweniowała w stajni w Świdnie już w 2005 roku, będzie starać się o całkowite odebranie koni bezmyślnemu i okrutnemu właścicielowi. Liczymy na Wasze poparcie!

Media o naszej interwencji w Świdnie.

TV Polsat – Program “Interwencja” – Konie umierały z głodu
(21.03.2007)

Portal “Okolica” – ZAGŁODZONE KONIE W ŚWIDNIE k. MOGIELNICY (26.03.2007)

Categories :

Languages »