fbpx

Astra

indeks

Na przeciętnej polskiej wsi, na zaniedbanej posesji z zapuszczonym podwórkiem stoi obora. Obórka właściwie. Mała, ciasna, dawno (jeśli w ogóle) nie sprzątana. Wszędzie wystające, ostre elementy zagrażające zdrowiu, a nawet życiu. Zalegający gnój tworzy ogromne hałdy czyniąc miejsce jeszcze bardziej niebezpiecznym. Wszystko przykryte warstwą nieświeżej słomy. W rogu zbiorowisko „poideł” – stare ,plastikowe wiadra, całe czarnozielone od glonów. Brak okna dającego światło dziennego. I wśród tego ona… (więcej zdjęć: klik)

Właścicielka nie widziała nic złego w stanie ani konia, ani warunków w jakich przebywa. „Ja się nie znęcam. Jak bym się znęcała, to bym biła”. A jednak. Widok Astry w jej „domu” poruszyłby najtwardszą osobę. Wychudzona, brudna sierść, widoczne problemy skórne już same w sobie to aż nadto. Ale jeszcze nogi… wykręcone, silne przykurcze, krzywizna, bolesne zmienione stawy, i niewyobrażalnie przerośnięte, rosnące w złą stronę zgniłe kopyta. Kto chociaż raz widział nawet rysunek konia w kolorowance dla dzieci wie, że to, iż mała w ogóle żyje, to jakiś niewyobrażalny cud.
Ale wola życia jest niesamowita. Żeby żyć musiała się przystosować – nauczyła się chodzić na stawach pęcionowych. Nie możemy sobie nawet wyobrazić ile cierpienia ją to kosztowało.
Nie było nawet chwili wątpliwości – musieliśmy zabrać ją do ośrodka i zrobić co w naszej mocy by jej pomóc. Dołożymy też wszelkich starań, żeby była właścicielka została w świetle prawa ukarana za znęcanie się nad zwierzętami i nigdy więcej nie skrzywdziła innej żywej istoty.
Opieka nad Astrą wymaga wiele, ale już od samego początku daje rezultaty. Chodzi. Nie pokłada się. Parska do innych koni, ma ogromny apetyt i chęć zabaw. Niestety, przed nią ogromna walka. Co dwa tygodnie ortopedyczne korekcje kopyt, ciągłe liczne badania, a jak tylko jej stan pozwoli poważna operacja ścięgien.
Kobyłka jest młoda, ma około 10 lat. Dzięki ogromnej woli i radości życia, a mimo usilnych starań „opiekunki”, ma ciągłe szanse na wiele lat szczęścia i godnego życia.
Astra od lutego 2016 r. przebywa w klinice dla koni. Jej stan jest nadal ciężki.

 

Categories :

Languages »