O Schronisku

Ratując jedno zwierzę nie zmienimy świata, ale dla tego zwierzęcia zmieni się cały świat!

Pegasus od 2002 r. ratuje konie przed katorżniczą pracą, zaniedbaniem i śmiercią. Pod skrzydłami azylu schronienie znalazły także osły, kozy, lamy, koty i psy. Jedne zadomowiły się na wiele lat, inne były tylko przez chwilę. Wszystkie uratowane od koszmaru wielogodzinnego transportu do rzeźni, ocalone przed bezdomnością, każde wyniszczone i chore. Niekiedy walka toczy się tylko o kilka ostatnich chwil. Jednak są to dni w cieple, bez bólu i strachu. Dlatego zawsze warto pomagać! Przez prawie dwadzieścia lat działalności udało się ocalić setki zwierząt.

Ośrodki

Uratowane konie przyjeżdżają do schroniska gdzie, otoczone troskliwą i fachową opieką, dochodzą do zdrowia i uczą się ufać człowiekowi. W Musułach (30 km od Warszawy) schronienie znalazły konie, kuce, osiołki, kozy, lamy oraz kilka psów i kotów. Zwierzęta mają do dyspozycji 30ha pastwisk, stajnie i wiaty.

Mieszkańcy azylu wymagają szczególnej troski, gdyż większość z nich doświadczyła znęcania, cierpień. Dzięki współpracy aktywistów ze specjalistami z zakresu weterynarii, fizjoterapii, zoopsychologii udaje się sprawić, że większość zwierząt ponownie zaczyna ufać ludziom.

Prowadzimy politykę odpowiedzialnego ratowania zwierząt. Staramy się by zwierzętom pod opieką schroniska niczego nie brakowało. Uważamy, że jesteśmy odpowiedzialni za ich los do końca ich dni.

Niektóre zwierzaki trafiają do adopcji, większość psów ma szansę na dom. Jednak zwierzęta gospodarskie, mają niewielkie szanse na rodzinę. W schronisku nie ma koni na których da się jeździć, a niemalże tylko takich szukają ewentualni adoptujący. Nie zgadzamy się na rozmnażanie zwierząt i wykorzystywanie ich do pracy zarobkowej – nie po to zostały uratowane, by ich potomstwo było zagrożone rzeźnią a ciała pracą ponad siły.

Sposób prowadzania działalności sprawia, że w Schronisku Pegasus mieszkają głównie zwierzęta bardzo schorowane i wiekowe. Koszt opieki weterynaryjnej nad takim stadem jest bardzo wysoki. Do tego dochodzi specjalne żywienie tj. trawokulki dla seniorów bez zębów – sprawiają, że konie mogą dłużej żyć szczęśliwie ale 1000 krotnie zwiększają się koszty wyżywienia.

Bez osób wspierających schronisko, nawet najcięższą pracą i dobrymi chęciami, nie bylibyśmy w stanie pomóc takiej ilości zwierząt! To dzięki darczyńcom jesteśmy w stanie zapewniać poszkodowanym zwierzętom opiekę wysokiej jakości.

Interwencje

Reagujemy, gdy człowiek znęca się nad zwierzęciem: współpracujemy z Inspekcją Weterynaryjną, policją i samorządami, występujemy w sądach w roli oskarżyciela posiłkowego. Zwierzęta trafiają pod naszą opiekę z interwencji, targów (takich jak Skaryszew/Bodzentyn), skupów koni rzeźnych. Przemoc, znęcanie się lub zaniedbania pozostawiły u większości naszych podopiecznych trwały ślad. Spokojna przyszłość jest najlepszą rekompensatą ich wcześniejszych, przykrych doświadczeń z człowiekiem.

Edukacja

Schronisko Pegasus oprócz bezpośredniego ratowania życia zwierząt, prowadzi edukację społeczną. Poprzez nasze działania uświadamiamy znaczenie wzajemnych relacji między ludźmi, zwierzętami i środowiskiem. Organizujemy wolontariat dziecięcy i młodzieżowy, lekcje dla szkół i stowarzyszeń. Szczególny nacisk kładziemy za zajęcia z dziećmi z rodzin zagrożonych wykluczeniem. W ramach cyklicznych spotkań nasze ośrodki odwiedza młodzież z domów dziecka, świetlic i ośrodków wychowawczych.

Dodatkowe informacje

Strona główna

www.pegasus.org.pl

Dane adresowe

Fundacja Instytut Empatii

Poprzeczna 31, 96-300 Żyrardów

oddział Schronisko Pegasus

Folwarczna 3/5, 96-321 Musuły

KRS do 1% podatku: 0000119251

e-mail: pegasus@pegasus.org.pl
e-mail: azyl@pegasus.org.pl

Numery kont

Konto na rzecz setki zwierząt ze Schroniska Pegasus w Musułach

mBank: 09 1140 2004 0000 3502 7983 1182

dla wpłat z zagranicy:

Numer rachunku IBAN: PL09 1140 2004 0000 3502 7983 1182
Numer BIC: BREXPLPWMUL

sprawozdania

1% dla zwierząt ze schroniska zbierany jest przez Fundację Pegasus – organizację pożytku publicznego.

W każdej chwili możesz odwiedzić Schronisko Pegasus w Musułach, skontaktować się z nami, a także przyjrzeć się sytuacji finansowej organizacji.

Publikujemy sprawozdania na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Każdy obywatel ma dostęp do naszych rozliczeń finansowych, wystarczy wejść na stronę http://sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/ i wpisać nazwę organizacji (przykład na górze strony).

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options
Translate »